יש לכם שאלה? רוצים להתייעץ

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אולטרסאונד פרקי ירכיים לתינוק

בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים לתינוק היום מונעת צליעה מחר

בדיקת פרקי הירכיים של תינוקות היא בדיקת חובה לכל תינוק. כפי שיוסבר מיד, הבדיקה הידנית לא מספקת תוצאה מדוייקת. את הבדיקה חובה לבצע את הבדיקה בגיל חודש ולא מאוחר יותר, ורק אצל רופא רדיולוג מומחה. 

פריקה מלאה של הירכיים אינה מסתדרת מעצמה

הורים שימו לב – פריקה מלאה של מפרקי הירכיים של התינוק אינה חולפת ללא התערבות וטיפוול מתאים, ועל כן חובה לטפל בה מיד כשהיא מתגלה (לרוב בעזרת רצועות).

חשוב להדגיש שישנה חשיבות עליונה לאיתור הבעיה בזמן (בגיל חודש ולא מאוחר מכך).

פריקה מולדת של מפרקי ירכיים - מהי?

הסטטיסטיקה מראה שתינוק אחד מתוך 200 יסבול מפריקה מולדת של מפרקי הירכיים (CDH או DDH השם המדויק תלוי בסמיכות הפריקה ללידה). מדובר, אם כן, בתופעה לא נדירה המתרחשת בסמוך ללידה, ולהבדיל מתופעות אחרות – בעיה זו אינה חולפת מעצמה.
המשמעות היא שאם הפריקה לא מאובחנת בזמן ואינה מטופלת כראוי – נוצר מצב שעם התפתחות התינוק העיוות במפרקים מוביל לצליעה עד כדי נכות לכל החיים.

אולטרסאונד פרקי ירכיים לתינוק

תינוקכם הגיע לגיל חודש ועדיין לא נבדק?

צרו קשר לתיאום בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים לתינוק

לתיאום בדיקת אולטרסאונד אולטרסאונד לתינוק (אפילו להיום או למחר) >>>

איתור הבעיה בזמן מונע צליעה ונכות בהמשך

חשוב לבצע בדיקת אולטרסאונד של פרקי הירכיים לכל תינוק/ת בגיל ארבעה שבועות, על מנת למנוע סיבוכים ועוגמת נפש גדולה בעתיד.

בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים לתינוק – לאיתור הבעיה בזמן
עולם הרפואה המודרני מציע בדיקות שונות ומשונות, וחשוב להדגיש כי רק בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים לתינוק בשיטת פרופ' גראף יעילה לאיתור הפריקה המדוברת.
עוד חשוב להדגיש שבדיקות ידניות (על ידי מגע או מישוש) אינן מדוייקות מספיק ועשויות להחמיץ את הבעיה. נקודה נוספת: בדיקות הנעשות ע״י טכנאים או ע"י רופאים שאינם מומחים בתחום (ולא עברו הסמכה מסודרת על ידי פרופ גראף לביצוע הבדיקה הספציפית הזו אצל תינוקות) אינן מדויקות אף הן ועלולות להחמיץ את הבעיה.

בשורה התחתונה כדאי להבין שמדובר בבדיקה חשובה שמבצעים פעם אחת בחיים ולפיכך יש לבצע אותה בדרך הטובה ביותר.

האם לתינוקכם נקבע טיפול עם רתמה?

טיפול בעזרת רתמה הוא אחד הטיפולים המקובלים לבעית הפריקה של מפרקי הירכיים בקרב תינוקות. חשוב לציין שאם אכן התחלתם טיפול כזה כדאי לבדוק אם אכן האבחון המקורי הוא נכון ומתבסס על בדיקה מקצועית.


לפיכך כדאי לקבל לחוות דעת שניה אצל מומחה ברדיולוגיה עם נסיון של עשרות אלפי בדיקות.

שאלות נפוצות על בדיקת פרקי ירכיים של תינוקות

פריקה מולדת של מפרקי הירכיים מופיעה או ממש עם הלידה (CDH)  או מעט מאוחר יותר (DDH) ואז התופעה נקראת פריקה התפתחותית. שני השמות מתייחסים בעצם לאותה בעיה אשר אותה חייבים לשלול בגיל חודש.

זה קורה כשבמהלך הלידה או בסמוך לה פרק הירך אינו נמצא במקומו באופן מלא או חלקי (ואז מדובר בפריקה חלקית). למעשה פרק הירך גולש החוצה ממקומו במפרק, מה שעלול – במידה ולא מאתרים זאת בזמן – לגרום שינוי בצורת פרק הירך וכתוצאה מכך המפרק לא יציב ונהרס. מדובר בתופעה די שכיחה (1 ל-200 תינוקות) והדבר עלול לגרום בהמשך לצליעה או אפילו נכות. 

קיימת בדיקה מהירה ושטחית, שבה הרופא מניע את ירכי התינוק פנימה והחוצה. חשוב לציין שבדיקה זו התאימה לתקופתה – לפני כ-60 שנה…
הבדיקה המומלצת כיום על ידי מומחים בכל העולם הינה הבדיקה שהמציא פרופ' גראף, המבוצעת באמצעות מכשיר אולטרסאונד. בדיקה זו הוכחה מחקרית כאמצעי הטוב והמדוייק ביותר לאיתור פריקה של מפרקי הירכיים בקרב תינוקות. 

התשובה היא חיובית. ישנם גורמי סיכון המגבירים את הסיכוי לתופעה ובהם לידת עכוז, לידת ואקום, חוסר סימטריה ברגליים וכדומה – אבל גם בהיעדר סימנים מעין אלה התופעה עלולה להתקיים, ולכן ההמלצה הגורפת היא שעל כל תינוק לעבור את הבדיקה.

אופן הטיפול נגזר מהשלב שבו אותרה הבעיה. אם הפריקה אותרה בגיל מוקדם יחסית (עד 3 חודשים) ניתן לטפל באמצעות רצועות קיבוע אשר שומרות שפרקי הירכיים יישארו במקומם  וכך גג המפרק מתפתח כראוי (גג המפרק הוא החלק בעצם האגן התחבר לראש הירך). 

חשוב להדגיש שאם הבדיקה מתבצעת בגיל מבוגר מ-3 חודשים, הטיפול בעזרת רתמה בד"כ כבר לא יעזור ואז יש לפנות לאורטופד (שישקול התערבות ניתוחית).

לעוד שאלות ותשובות נפוצות – היכנסו

תינוקכם הגיע לגיל חודש ועדיין לא נבדק?

צרו קשר לתיאום בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים לתינוק

לתיאום בדיקת אולטרסאונד אולטרסאונד לתינוק (אפילו להיום או למחר) >>>

דילוג לתוכן